Как выбрать фонарь. Общие советы и рекомендации.

07.07.15

Перш ніж зупинитися на певній моделі ліхтаря, перед покупкою рекомендується вивчити характеристики різних моделей, які пропонуються сьогодні на ринку. Як же вибрати зручний і практичний ліхтар, який би повністю відповідав Вашим потребам?

Отже, на що варто звернути увагу при виборі ліхтаря?

ТИПИ ЛІХТАРІВ

Поділ ліхтарів на види досить умовно, при цьому дозволяє зрозуміти до якого виду діяльності або яким умовам той чи інший ліхтар максимально підходить. Деякі моделі можна віднести відразу до декількох типів, наприклад, ручний (кишеньковий) ліхтар з додатковим кріпленням можна використовувати в якості велосипедного, а підствольний можна використовувати в повсякденному житті, на риболовлі або в якості кемпінгового при наявності додаткового дифузора. При цьому велофару вже не вийде використовувати в якості ручного або підствольного ліхтаря, а кемпінговий ліхтар може бути настільки специфічним, що може підійти тільки для походів або домашнього використання, при цьому не підійде для щоденного використання в якості підствольного і підводного.

Отже, виділимо основні типи:

 • Ліхтар-брелок
 • Кишеньковий ліхтар (EDC)
 • Туристичний ліхтар
 • Ліхтар для дайвінгу
 • Тактичний ліхтар (для стрільців, підсвічує мета)
 • Велофара
 • Налобний ліхтар

Ліхтарі-брелки, або наключные ліхтарі (наключники), відрізняються компактними розмірами і невеликою люттю. Вони можуть постійно перебувати на ключах або окремо в сумці. Яскравості вистачає для освітлення невеликої відстані перед собою при ходьбі або виконання дрібних робіт.

Кишенькові ліхтарі, або EDC-ліхтарі (Every Day Carry), призначені для повсякденного використання. Вони порівняно більше, важче і яскравіше, ніж наключники, але зазвичай поміщаються на долоні і відрізняються великою функціональністю. На даний момент вибір EDC-ліхтарів настільки великий, що кожен може підібрати максимально зручну для своїх цілей модель. Нерідко саме кишенькові ліхтарі використовуються також в якості велофар.

Туристичні ліхтарі. В залежності від цілей туризму (похід, кемпінг, кейвинг та ін) можна виділити основні особливості ліхтарів: легкий і компактний, при цьому міцний і надійний, зручні режими яскравості, наявність додаткових режимів (SOS, Строб, Маяк), кольорових режимів (наприклад, червоне світло) і можливості використання додаткових аксесуарів - фільтри, дифузори та ін. Варто звернути увагу на елементи живлення: вони повинні бути легкодоступні (наприклад АА, ААА) або можливість використання альтернативних способів харчування - сумісність з акумуляторами, вбудована в ліхтар зарядка та ін Відповідно, тривалий час роботи без підзарядки є важливим фактором. Що стосується розмірів і яскравості - все залежить від ситуації. Розміри і яскравість варіюються від кишенькового типу для особистого використання до потужних далекобійних ліхтарів, які можуть висвітлити весь кемпінг чи печеру.

Ліхтарі для дайвінгу. Основною особливістю цих ліхтарів є звичайно ж водонепроникність. Світловий потік може бути направлений (для полювання) або розсіяне (дослідження, фотографія), колірна температура діода для різної прозорості води. Залежно від умов використання підводні ліхтарі можуть бути оснащені додатковими функціями.

Тактичні ліхтарі. Мається на увазі, що тактичні ліхтарі використовуються тільки на зброї. Це не зовсім так. Ліхтарі цієї групи в основному призначені для допомоги у вирішенні різного роду задач (тактичних, військових та ін). Відмінною особливістю цих моделей є міцність, надійність і багатофункціональність. Тактичні ліхтарі можна використовувати на зброю разом з виносною кнопкою і такі ліхтарі повинні тримати постріл; можна використовувати для підсвічування приладів, карток або документів - при цьому обов'язковим є наявність різнокольорових джерел світла або ультрафіолетового для читання секретних знаків або коментарів. Інфрачервоні ліхтарі можуть застосовуватися з приладом нічного бачення (GYD) в нічний час для проведення тактичних операцій або розвідки. Тактичні ліхтарі можуть застосовуватися також на полюванні і в повсякденному житті.

Велофара. Ліхтарі використовуються на велосипеді. Забезпечують безпечне пересування велосипедиста в темний час доби. Велофари розрізняються по потужності, колірній температурі потоку, куті засвічення і іншим параметрам. Зазвичай в комплекті поставляються спеціальні кріплення і акумулятор. Як велосипедного ліхтаря можна використовувати практично будь-який ручний ліхтар, відповідний за розмірами та за наявності додаткового кріплення.

Налобний ліхтар. Ліхтарі призначені для носіння на голові або головному уборі та основною перевагою є те, що руки при цьому залишаються вільними. Є можливість перетворити кишеньковий ліхтар налобний за допомогою спеціальної наголовної пов'язки. Налобні ліхтарі можуть застосовуватися практично в будь-якій сфері діяльності.

ДЖЕРЕЛО СВІТЛА В ЛІХТАРЯХ

Як правило, зараз пропонуються ліхтарі тільки зі світлодіодними лампами. Завдяки світлодіодам ліхтар не вимагає частої підзарядки акумулятора або заміни батарейок. Іноді зустрічаються ліхтарі з лампами розжарювання, але саме світлодіоди – це сучасні технології, які зарекомендували себе, як кращий джерело світла. Найпоширеніші – це ліхтарі з одним світлодіодом, але зустрічаються і з двома, п'ятьма і навіть десятьма світлодіодами.

Переваги світлодіодів:

 • Низький витрата енергії
 • Швидке включення
 • Довговічність
 • Рівномірний і досить потужний світловий потік
 • Можливість регулювання світлового потоку завдяки спеціальним диффузорам і светофильтрам

Недоліки світлодіодів:

 • Холодний біло-блакитне світло, який порушує сприйняття реального кольору
 • Відсутність перепадів між неосвітленій і освітленій зоною
 • Більш висока вартість в порівнянні з лампою розжарювання

У ламп розжарювання прості і всім звичні характеристики – теплий жовтий колір, який не дратує око, а до недоліків відносяться висока витрата енергії і швидкий знос. Світлодіодний ліхтар у продажу вже давно витіснив ліхтарі з лампою розжарювання.
Також є інфрачервоні ліхтарі, які дозволяють бачити об'єкти в темний час (в основному використовуються охоронцями) і ультрафіолетові (UV) ліхтарі – використовують для перевірки дійсності грошових купюр, а у мисливців - для підсвічування плям крові на землі. Також UV-ліхтарі широко використовуються для пошуку бурштину і техніками з обслуговування систем опалення, вентиляції та кондиціонування повітря для перевірки витоку хладагента в побутових і промислових умовах.

ПОТУЖНІСТЬ АБО СВІТЛОВИЙ ПОТІК ЛІХТАРЯ

Так звана «світлова потужність» ліхтаря вимірюється люмен. Для ліхтарика-брелока або кишенькового ліхтарика достатньо потужності в 10-20 люмен. Для туристичного компактного або налобного ліхтаря, як правило, буде достатній рівень 30-110 люмен. Така «світлова потужність» справляється з будь-якими повсякденними завданнями – освітити дорогу або підвал, використовувати як невелику настільну лампу з напрямком світлового променя вгору і т. д.

"Так звана «світлова потужність» ліхтаря вимірюється люмен."

До 300 люмен ліхтарі застосовуються у серйозних туристів, а також у мисливців, яким необхідно підсвічувати мета на великій відстані, і дайверів для освітлення простору у воді. Іноді зустрічаються ліхтарі з потужністю 500 і вище люмен, але це вже особливо потужні ліхтарі, які цілеспрямовано купують фахівці у своїй галузі.

ДЖЕРЕЛО ЖИВЛЕННЯ - БАТАРЕЙКИ АБО АКУМУЛЯТОР?

В ліхтарях пропонуються моделі з трьома видами джерела живлення:

 • Батарейки
 • Акумулятор
 • Комбінований тип

Ліхтар на акумуляторі підійде тим, хто часто використовує його – охоронці нічної зміни, туристи, які часто ходять в походи або рибалки. Акумулятор набагато економніше, ніж використання батарейок, але гарний тільки при постійному застосуванні. Якщо використовувати ліхтар рідко, то АКБ швидко прийде в непридатність при рідкісному використанні ліхтаря краще вибирати модель на батарейках. Вибирайте ліхтарі з батарейками АА або ААА, які досить просто знайти в будь-якому магазині. Також батарейки доречні під час «автономії», приміром, якщо турист планує довгий час перебувати далеко від електромережі для заряджання АКБ.

ТИП ЗАРЯДКИ

Існує кілька можливостей зарядити акумуляторний ліхтарик. Найбільш популярним способом є зарядка окремим зарядним пристроєм. Ми розглянемо кілька варіантів зарядки акумулятора через вбудований порт зарядки, коли акумулятор можна зарядити в самому ліхтарі:

 • Стандартна вилка з зарядкою від електромережі з напругою 220V
 • Заряджання за допомогою USB-порту
 • За допомогою автомобільного прикурювача (12V)
 • За допомогою сонячних батарей
 • За допомогою динамо-машини (при обертанні джерело живлення забезпечує вбудований механізм-генератор)

Зарядка від мережі 220V. Мережевий кабель може бути вбудованим або окремим зарядним. Джерелом струму служить тільки мережа 220V, що не дуже зручно, наприклад, під час подорожей.

Зарядка від USB. Цей тип зарядки більш універсальний, порівняно з мережевим, оскільки дозволяє зарядити акумулятор в ліхтарі безліччю різних способів: практично від будь-якого USB-пристрою (комп'ютер, ноутбук, мобільний джерело живлення (power bank), сонячної панелі та інших. При використанні спеціальних адаптерів зарядку можна робити від мережі 220V або автомобільного прикурювача.

Зарядка від прикурювача можлива при наявності окремого зарядного пристрою або спеціального адаптера-перехідника для ліхтарів з USB кабелем.

Зарядка від сонячної панелі можлива при наявності в ліхтарі вбудованого зарядного порту з відповідним типом роз'єму і при відповідності параметрів зарядки панелі і ліхтаря.

Ліхтарі динамо-машиноювикористовують для зарядки мускульну енергію людини. Дані ліхтарі відмінно підійдуть в якості запасних.

ЗОВНІШНІ ХАРАКТЕРИСТИКИ

Матеріал корпусу.В корпусі найпоширенішим матеріалом є алюміній – його міцність, легкість, а також невисока вартість і стійкість до впливу іржі завоювали заслужену популярність у покупців. Якщо потрібна більш важкий ліхтар, то титановий корпус повністю вирішить завдання з важким вагою і міцністю. Не менш популярні корпусу з пластику – є види пластику, по міцності не поступаються алюмінію, але з тим же, більш легкі, що особливо важливо при роботі на виробництві, а їх вартість невисока. З прогумованої або рифленою вставкою у центрі корпусу ліхтар простіше тримати в руках.

Розміри.найпоширеніша довжина ліхтаря – близько 15 див. Саме при такій довжині його легко сховати в кишеню або підвісити на пояс. Якщо Вам потрібен ліхтар довше, тобто моделі з корпусом практично будь-якої довжини, до 40-50 див.

Вагу.Також при виборі матеріалу для корпусу враховуйте загальний вага ліхтаря – для ручного використання підійде ліхтар вагою не більше 200-300 грам. А ось налобний ліхтар важче 100 грам краще не використовувати, оскільки шия швидко втомиться.

КЛАС ЗАХИСТУ ЛІХТАРЯ

Для багатьох буде дуже важливий такий параметр, як водонепроникність. Даний показник позначається символами «IP». Наприклад, при мітці «IP24» слід розуміти захист від проникнення механічних частинок (пилу, піску і т. д.) на початковому рівні – тут градація позначається від 0 до 6, де 6 – максимальний показник. А друга цифра – це водонепроникність. Тут градація позначається від 0 до 8, де 8 – максимальний показник.

Якщо Ви виберете ліхтар з показниками «IP68», то отримаєте ліхтар з максимальним захистом від пилу та вологи. З таким ліхтарем можна занурюватися у воду на глибину більше 1 метра і навіть протягом тривалого часу під водою ліхтар не пошкодиться. Але, тим не менше, дані параметри застосовуються тільки для звичайних ліхтарів. Ліхтарі для дайвінгу мають свою власну градацію водонепроникності і надійності.

ВИСНОВОК:

Ми розглянули кілька основних моментів, на які варто звернути увагу перед вибором ліхтаря. Спочатку варто визначити як часто і за яких обставин ліхтар буде використовуватися. Наприклад, EDC-ліхтар універсальний і відмінно підійде для застосування в різних ситуаціях: підсвічування в будинку, в автомобілі, на велосипеді, під час відпочинку на природі і навіть в поході.

Якщо ж ви шукаєте ліхтар для певних цілей, ми рекомендуємо все-таки звернути більше уваги на спеціалізацію ліхтаря, ніж на універсальність. Для щоденної підсвічування рекомендуємо придбати легкий і непомітний наключный ліхтар (який іноді навіть легше самих ключів) - і більше немає необхідності виділяти темний під'їзд смартфоном. Для частих нічних велопрогулянок підійде якісна велофара, а для полювання міцний і надійний підствольний ліхтар, який не відмовить у самий відповідальний момент.

Сподіваємося, що ця стаття допоможе Вам у виборі ліхтаря!
Бажаємо гарних покупок!

-5%
Знижка на першу покупку!
При підписці на акційну і новинну розсилку
MONITORING