Перейти до знижок >>>

 

Ножевая сталь – вершина эволюции металлообработки

10.02.15

Сталь – це одне з найбільших досягнень наукового прогресу, що зіграв одну з головних ролей у створенні сучасного вигляду людської цивілізації. За своєю суттю цей високоміцний матеріал, зустрічається буквально на кожному кроці в повсякденному житті, являє собою не що інше, як сплав звичайного заліза і 2% вуглецю. Така пропорція дозволяє металургам досягти оптимальної міцності і неймовірно високих експлуатаційних показників сталевих виробів. Крім традиційних постійних складових, склад матеріалу часто додаються й інші компоненти, які надають готовому продукту певні фізичні властивості. Сталь може включати хром, марганець, молібден, кремній, нікель, ванадій і вольфрам. Наявність тієї чи іншої добавки визначає, до якого типу відноситься отриманий сплав. Володіючи цілим рядом переваг, цей метал виявився незамінним у всіх сферах промислового виробництва. Одним з таких напрямків стало виробництво ножів, де застосовуються унікальні види сталевих сплавів.

Сталь для виготовлення ножів «нержавіюча»

Природно не один сталевий сплав не захищений від згубного впливу часу і може піддаватися процесам корозії. Але є і так звані «нержавіючі» типи металу, які завдяки значній частці хрому у своїй структурі (не менше 13 %), мають значну стійкість до негативних процесів розпаду. Крім того, певні легуючі добавки при попаданні в сплав теж надають, а іноді і примножують захисний ефект. Головне в цьому процесі – грамотне поєднання елементів і точне дотримання пропорцій. Виділяють наступні типи «неіржавіючої» ножової сталі:

- 440 A - 440 В – 440 С;
Три типи схожого сплаву, що відрізняється тільки по кількості внесеного вуглецю (зростає від А (0,75%) до В (0,9%) до С (1,2%)), що і визначає їх експлуатаційні характеристики. Найефективнішою виступає 440С і входить в число високотехнологічних нержавіючих сплавів з відмінною твердістю до 58 одиниць. Кожен з типів добре захищений від виникнення іржі. Застосовується для виробництва якісних ножів, таких як SOG Seal 2000 (440А), Рендел (Randell) (440В) і цілого ряду дорогих виробів з маркуванням 440С.

- 5Cr15MoV;
Китайська сталь з високим вмістом хрому. Досить тверда і корозійно стійка, за складом та характеристиками можна порівняти з 420HC.

- 7Cr17MoV;
Сталь високої якості з Китаю, аналогом якої є сталь 440А. Легирующий ванадій (0.04%) покращує властивості стандартної сталі "7Cr17", роблячи сплав трохи міцніше. Використовується в більшості ножів фірми TEKUT

- 8Cr13МoV;
Сталь родом з Китаю, знайома цінителям якісного холодної зброї за відомим лінійку ножів Byrd від компанії Spyderco. Сплав відрізняється високим вмістом таких елементів як хром, вуглець, молібден і ванадій, що дозволяє йому легко заточуватися і довго залишатися гострими.

- 9Cr13МoV;
Нержавіюча сталь родом з Китаю, з підвищеним вмістом кобальту, доданого для отримання більш міцної ріжучої кромки. Має високу корозійну стійкість при невисокій ціні. Швидкорізальні сталі, леговані ванадієм і кобальтом, мають підвищені ріжучі властивості. Кобальт підвищує жароміцність, магнітні властивості, збільшує опір удару. Чим більше в сплаві кобальту, тим вище міцність на вигин і краще механічні властивості, але при великому його кількість знижується твердість і зносостійкість сплаву.

- 425М – 12С27;

По своїх властивостях обидві марки сильно нагадують 440А. Сталевий сплав 12C27 вважається традиційно скандинавським типом, містить близько 0,6 відсотка вуглецю і застосовується у виробництві шведських, норвезьких і фінських ножів. 425М, в свою чергу, включає близько 1,5 відсотка вуглецю, і є флагманським продуктом компанії Buck.

- АUS-6 - АUS-8 - АUS-10 (6A 8A 10A);
Нержавіюча сталь родом з «країни висхідного сонця» і за якістю порівнянна з 440А,В,С. AUS-6, містить близько 0,65% вуглецю і широко використовується компаніями CRKT. AUS-8 з часткою вуглецю 0,75% більше припала до душі виробнику Cold Steel, принісши йому широку популярність серед споживачів. AUS-10 з вуглецевої масою 1.1% стала візитною карткою Al Mar. Всі три типи сплавів у своїй рецептурі містять частку ванадію, багаторазово збільшує їх зносостійкість. Негативною стороною такої сталі вважається недостатня кількість хрому і схильність до корозії.

- GIN-1 або G-2;
Сплав, що включає в свій склад молібден, вуглець і великий відсоток хрому. В якості матеріалу для виготовлення ножів використовується компанією Spyderco. Вважається однією з кращих варіантів стали по оптимальному поєднанню показників доступної ціни і високої надійності.

- АТЅ-34 - 154-CM;
Сталь, яку фахівці одностайно називають самим високотехнологічним матеріалом збройової промисловості. Якість такого металу, маркируемого в Сполучених Штатах Америки 154 СМ, найвища. Номінальна твердість досягає 60 одиниць. Відмінно точиться і довго не втрачає гостроту. Показовим прикладом якості такого матеріалу виступають ножі вищих цінових категорій компанії Spyderco - Benchmade і Buck.

- ATS-55;
Сталевий сплав по рецептурі повністю аналогічний ATS-34 за винятком вмісту молібдену. Фізичні характеристики такої стали знаходяться на високому рівні, тоді як ціна доступна більшості покупців. Застосовується фірмою Spyderco у створенні холодної зброї для середнього класу клієнтів.

- СРМ T440V - СРМ Т420V;
Неймовірно міцна і тверда криця. Після першої заточування, яка, як правило, проходить дуже важко ніж з CPM T440V або CPM T420V затупити практично неможливо. Відрізняються сплави підвищеним вмістом ванадію і обмеженою кількістю внесеного хрому. Одним з прихильників таких типів металу вважається всесвітньо відомий виробник ножів Sean McWilliams.

- BG-42 (Bob Loveless);
Високоякісна сталь з великою кількістю магнію і ванадію у своєму складі, що дозволяє тримати заточку набагато краще інших типів ножового металу. Головний виробник ножів з такого матеріалу Chris Reeves, і їх товарна лінійка Sebenzas.

- 3G;
Один з кращих у своєму класі порошковий сплав останнього покоління. Необхідну твердість надає високий відсоток вуглецю (1,4), а включені додаткові домішки гарантують відсутність ерозії на тривалий час. Володіє хорошою зносостійкістю і ударною силою.

- VG-10;
Вважається проміжним варіантом сплаву між ATS-55 і ATS-34. За рецептурою та експлуатаційними характеристиками наближається до своїх більш популярним аналогам.

- S30V;
Сталь, спеціально загартована для досягнення підвищеної твердості (58 - 61 од.). Такі показники дозволяють ріжучої кромки клинка досягати високих показників міцності на злам.

- San Mai III;
Ножова сталь, що представляє собою високотехнологічне комбінування трьох шарів металу, по краях знаходиться сплав з низьким вмістом вуглецю, а серцевина высококарбонированная. Таким чином, досягається неймовірна твердість і гострота леза. Але, на жаль, San Mai III досить тендітна і при значному напруженні може ламатися.

- 420;
в порівнянні з іншими типами сталі, 420 містить у собі критично низьку частку вуглецю (0,5 %), що робить її дуже м'якою і нездатною тримати заточку тривалий період. До переваг сплаву відносять високу стійкість до процесів корозії, що дозволяє його експлуатацію в умовах підвищеної вологості (підводниками чи моряками). Використовується в основному для виробництва ножів низької цінової категорії.

Вуглецева сталь (не-нержавіюча)

Як правило, вуглецеві типи сплавів використовуються при виготовленні кованої зброї. Вони можуть проходити загартування для підвищення функціональних показників, але все одно за якістю і довговічності така сталь сильно поступається своєму нержавеющему конкуренту. Не дивлячись на це, безліч відомих майстрів ножів з радістю працюють з такими матеріалами. Відомо багато типів вуглецевої сталі, серед яких:

- Про-1;
Міцна сталь, яка завоювала широку популярність серед професійних ковалів. Добре піддається обробці і міцно тримає форму. Однак при попаданні вологи швидко починає іржавіти. Зустріти цей метал можна в ножах Mad Dog або Randall.

- 0170-6 / 50100- В;
Високоефективний ванадиево-хромовий сплав сталі, що входить в бюджетну категорію матеріалів для ножів. Прихильником цієї марки був широко відомий зброяр Блекджек.

- номери починаються з сплавів«10» (1050, 1060, 1070, 1084 тощо);
Абсолютна більшість сталевих сплавів, що випускаються під такою нумерацією, проводиться спеціально для виготовлення ножів. Найбільш часто застосовується варіант 1095. Відрізняються марки за змістом вуглеводу в сталевому сплаві, чим менше число, тим, відповідно, менший відсоток добавки був внесений.

- Carbon V;
Представляє цілий ряд різних сплавів використовуваних фірмою Cold Steel. За фізичними показниками мало чим відрізняється від конкурентів O-1 і 1095. Досить міцна у використанні і також швидко піддається корозії.

- М-2;
Знаменитий "високошвидкісний" тип сталі, здатний зберегти свої початкові властивості навіть під впливом високих температур. Не дивлячись на те, що даний сплав найчастіше використовується в промислових цілях, фірма Benchmade розгледіла його перспективність і випустила серію холодної зброї AFCK з цього металу.

- ZDP-189;
Сплав високовуглецевої сталі, розроблений на основі технології аморфних металевих з'єднань. Винайдена японськими майстрами в далекому 1996 році для виробництва міцних ножових лез.

- 5160;
Марка сталі належить до класу високоякісних професійних матеріалів. Велику популярність серед ковалів 5160 придбала завдяки податливості та міцності. Використовується, в основному, при виготовленні мечів або особливо твердих моделей ножів.

-D-2;
В тісному колі знавців холодної зброї, вироби з D-2 називають «полунержавеющими». Причина – високий вміст хрому (близько 12%), що надійно захищає матеріал від корозії, але недотягує до параметрів нержавіючої сталі. З усіх вуглецевих сплавів, цей вважається найбільш стійким до виникнення іржі. Негативною стороною його використання називають низьку міцність і неможливість остаточної поліровки. Ножі з такого металу випускає компанія Benchmade.

- А-2;
Дуже міцна інструментальна самозакаливающаяся сталь, добре зарекомендувала себе унікальними ріжучими здібностями. Це самий популярний матеріал, застосовуваний для виробництва бойових ножів. Phil Hartsfield і Chris Reeve використовують А-2 у своїй продукції.

-5%
Знижка на першу покупку!
При підписці на акційну і новинну розсилку
MONITORING