Перейти до знижок >>>

 

Правильно подобранный хороший прицел - залог меткого попадания в цель

19.11.12

Приціл – спеціальне пристосування для наведення мети стрілецькою зброєю на мішень. З розвитком збройового справи, приціли еволюціонували і видозмінювалися. Сьогодні існує безліч видів прицілів. Їх різноманіття в першу чергу пояснюється відмінностями в конструкціях, які розроблялися для вирішення певних, часом протилежних, завдань. Звідси ж особливості їх використання, переваги і недоліки.


Будова оптичного прицілу

Оптичний приціл представляє собою спеціальний оптичний прилад для точного наведення зброї на ціль. Такий прилад складається з оптичної трубки і кріплення. Оптична трубка зверху оснащена невеликим барабаном з маховичком, а також шкалою поділок прицілу для того, щоб встановлювати кути прицілювання; з боку розташований ще один барабан для внесення бічних поправок (використовується для винесення точки прицілювання по мішені в русі або для врахування вітру). На бічному барабанчике шкала має поділу з обох боків від нуля, щоб враховувати поправки вправо і вліво (значення з мінусом після нуля). У трубці всередині розміщена прицільна сітка, яка трансформувалася з рамки з металевими прицільними нитками, де вертикальна нитка (прицільний пеньок) поєднувала вершину з точкою прицілювання, а горизонтальні служили для того, щоб уникнути звалювання зброї при прицілі. Сучасна прицільна сітка оптичного прицілу наноситься на одну з лінз і має масу варіацій графічного зображення. Оптичні приціли бувають з постійною і змінною кратністю. В останніх, обертаючи верхній і бічний барабанчики, сітку можна пересувати вгору-вниз і вправо-вліво відповідно. Під час збільшення кратності для прицілів з прицільною сіткою, що розташована у фокальній площині об'єктива, разом з укрупненням цілі збільшуються і розміри ліній самої сітки. Для об'єктивів, в яких сітка розташована у фокальній площині окуляра, при зміні кратності зображення, розмір штрихів самої сітки залишається незмінним. Крім прицільної сітки в трубці розміщена оптична система. Її основні складові: об'єктив, окуляр і яка обертається система. Об'єктив – дві склеєні лінзи, система – чотири лінзи, які також попарно склеєні, в окулярі всього три лінзи, дві з яких також склеєні. Варто відзначити, що прилади з постійною кратністю дають більш чітке зображення.

Будова оптичного прицілу

Приціли відрізняються по кратності збільшення мети. Кратність вибирають у відповідності з метою застосування та з урахуванням того зброї, на яке приціл буде ставитися. Для того щоб стріляти на невеликій відстані, рекомендується вибирати приціли з малої кратністю. Вони при менш ретельному прицілюванні дають можливість швидкої стрільби.

Часто оптичні приціли призначені для індивідуального використання, внаслідок того, що мають установку прицілу на ясне зір для стрільців з такими вадами зору, як короткозорість і далекозорість. У такому випадку під час користування таким приладом відпадає необхідність в окулярах.Оптичний приціл

Переваги: наближають мета і дають можливість краще побачити; позитивно впливає на видимість об'єкта в сутінки; деякі приціли з розриву між горизонтальними нитками і вертикальним пеньком дають можливість з певною точністю судити про відстань до об'єкта; дають можливість досить швидко зробити постріл.

Недоліки оптичних прицілів: великі розміри і відповідно значний вага; вимагають спеціальних кронштейнів для встановлення на зброю; потребують точкою налаштування; обмежують можливість використання додаткового прицільного обладнання; малопридатні при поганих кліматичних умовах (туман, дощ, сніг .т.п.); їх необхідно постійно чистити; приціли з великою кратністю помітно звужують поле зору, що ускладнює пошук цілі при великій відстані до неї, а також вносять певні труднощі при стрільбі по рухомій мішені поблизу. Останній фактор робить їх застосування на гладкоствольних рушницях недоцільним.

Такий знайомий лазерний приціл (лазерний цілик або целеуказатель)

Високу популярність даний вид прицілів придбав багато в чому завдяки голлівудським фільмам. Він є джерелом лазерного випромінювання, який закріплений паралельно стовбуру зброї. Працює, проектуючи на цілі червону крапку, куди повинен потрапити снаряд. Сам промінь невидимий, але в темний час доби помітна точка прицілу. Щоб точки не було помітно для сторонніх, розроблені лазерні цілевказівники однаково успішно працюють як у видимій частині спектру, так і в інфрачервоній. Домоглися цього за допомогою напівпровідникового лазера на основі арсеніду галію. Розгледіти покажчик або лазер, що працює в інфрачервоному спектрі, можна в прилад нічного бачення.Лазерний приціл

Кріпиться лазерний приціл безпосередньо на нерухомі елементи конструкції паралельно стовбуру. На відміну від коліматорних і оптичних прицілів, для яких на зброю відведені спеціально призначені для цього місця, лазерні кріпляться як на стовбур, так і на кронштейн оптичного прицілу.

Переваги: наводиться лазерний целеуказатель без додаткових пристосувань і стрілок орієнтується виключно по плямі від світлового променя. Такий приціл можна використовувати як доповнення до оптичного прицілу, щоб визначити відстань до цілі.

Недоліки: дальність прицілу обмежена під час яскравого сонця і при будь-якому іншому яскравому освітленні; не ефективний на дуже великих відстанях. Також обмежена ефективність його використання під час групової операції: стрілець не зможе швидко виділити саме свій світловий покажчик у групі інших на мішені. (є можливість використовувати лазерні цілевказівники різних цеветов - зелений, червоний а так само різної потужності)

До негативних наслідків роботи з лазерним прицілом варто віднести те, що стрільцям він прищеплює навички, які не природні для прицілювання як такого: замість пошуку мішені в прицілі і самого прицілювання, стрілець намагається розгледіти маленьку крапку на об'єкті, для чого витягає шию.


Коліматорний приціл - можливість бачити мішень двома очима

У коллиматорного прицілу прицільна марка формується оптичним коліматором. Коліматор – об'єктив з довгим фокусом, в який встановлена марка, що має вигляд точкової діафрагми або сітки з потрібною інформацією. При цьому її прообраз розташований у фокусі оптичного елемента, з позитивною оптичною силою, а світловий потік проходить через цей елемент і реєструється оком спостерігача. Принцип роботи зводиться до отримання відбитих від мішені пучків світла.Коліматорний приціл

Коліматорні приціли поділяються на закриті і відкриті. Відрізняються вони, насамперед, розташуванням елементів відносно оптичної осі. Для закритого типу характерне розташування всіх елементів вздовж неї. У відкритих коліматорних прицілах об'єктив, марка і освітлювач винесені за межі оптичної осі і розташовані під нею. Велика частина таких прицілів мають червону світиться прицільну точку, але, оскільки іноді з-за кольору або фактури мети її важко розрізнити, деякі моделі прицілів передбачають можливість зміни червоного кольору на зелений. Крім того, яскравість даної точки для сприйняття безпосередньо залежить від погодних умов: чим яскравіше і сонячніше день, тим яскравіше повинна бути прицільна точка. Тому кращі сучасні моделі прицілів передбачають її автоматичну або ручну настройку.

Переваги: висока швидкість наведення мети; можливість її утримання на рухомому об'єкті; дають можливість дивитися на мету двома очима; прицільна марка не закриває мета; в коліматорних прицілах відкритого типу зона прицілювання не затінюється, також вони мають малу вагу і невеликі габарити; в закритих всі елементи надійно захищені, а сам коллиматрный приціл має зручне кріплення.

Недоліки коллиматорного прицілу: самообнаружение; вимогливий до умов зберігання (від вологи може статися замикання електричного ланцюга); харчування забезпечується батареями чутливими до низьких температур; коліматорні приціли закритого типу мають незначне обмеження області огляду, їх внутрішній об'єм може пітніти, також вони мають значну вагу; випромінювачі коллиматорного прицілу відкритого типу схильні до впливу з боку навколишнього середовища, крім того в них виникають зміщення прицільної марки.

Голографічні приціли: еволюція продовжаться

У процесі своєї еволюції коліматорні приціли трансформувалися в голографічні приціли. Ці електронно-оптичні пристрої, сталі новим кроком у розвитку стрілецької справи. Вони складаються з плоскою голограми, яка прозора й підсвічується променем лазера, щоб створювалося зображення марки. Відмінною особливістю голограми є те, що на неї можуть бути записані як двомірні марки, що вже стали класичними: точка, перехрестя, колу – так і тривимірна прицільна марка: лінія в просторі, яка являє собою продовження стовбура і спрямована в бік цілі. Щоб регулювати яскравість зображення марки, потрібно змінити потужність лазерного підсвічування. Плоскі голографічні екрани в такому прицілі змінні. На їх заміну достатньо 30 секунд.Голографічний приціл

Переваги голографічних прицілів: вони не обмежуються змінним екраном. Сюди варто віднести те, що такий приціл можна встановлювати на будь-якій відстані від ока, і на будь-які типи зброї; як і з коллиматорным прицілом, стрілок може дивитися в нього обома очима.

Недоліки: від коліматорних прицілів зберегли значну вагу і габарити.

Загальний недолік для лазерних цілевказівників, коліматорних і оптичних прицілів з підсвічуванням прицільної марки полягає в тому, що для своєї роботи вони потребують джерелі струму. Тут слід зазначити, що елементи живлення для них мають малі розміри і значну ємність, а відповідно вони нестандартні і не завжди легко доступні.

Сфери застосування різних прицілів

І для гладкоствольної і для нарізної зброї можливе застосовувати оптичні приціли. Вони використовуються як на мисливському, так і на спортивному зброю. Вибираючи оптичний приціл для вирішення конкретної задачі, варто звертати увагу на такі його характеристики: кратність, світлочутливість і кут огляду. Чим більше відстань повинен подолати снаряд, тим менше кут огляду і вище кратність.

Оптичні приціли з постійною кратністю ефективні у використанні, коли точно відомі умови їх застосування та відстань від стрільця до мети. Оптичні приціли із змінною кратністю більш універсальні, ніж попередні.Види прицільних міток

Для стрільби в тирі та полювання, передбачає стрілянину з невеликою дистанції або по рухомих мішенях, краще використовувати приціли з невеликою кратністю (від 1,1 до 6 разів). Кратність понад 6 вимагає спеціально підготовленого місця для стрільби, при цьому заздалегідь має бути відомо відстань до нерухомій мішені. З таким прицілом зручно стріляти із засідки. При полюванні в горах, де тварини не підпустять до себе ближче, ніж на 1 кілометр варто використовувати приціл, дає 10-12 разів збільшення, але враховувати, що він буде залежний від погодних умов. Наприклад, в сонячні дні із-за того, що світло поширюється непрямолинейно з-за тепла, що піднімається від землі, приціли з кратністю вище 4 не дадуть 100% точності.

Коліматорні і голографічні приціли використовуються з будь-яким сучасним стрілецькою зброєю. Для ефективного їх використання необхідні хороші погодні умови. Такі приціли використовуються при стрільбі на малих відстанях і по рухомій мішені. На дробовики встановлювати коліматорні приціли відкритого типу не рекомендується. З кожним роком коліматорні приціли набирають все більшу популярність і в мисливців і у гравців в пейнтбол і страйкбол. Голографічні не так популярні внаслідок більш високої ціни на них.2 в 1 COMBO - Лазерний та Голографічний приціл коліматора BOB Laser BOB-HDR33B (1xCR2032)

Так само існує ряд гібридних прицілів так званих COMBO: наприклад лазерний целеуказатель з тактичним ліхтарем або інший не менш цікавий приклад - голографічний приціл коліматорний з лазерним цілком. Поєднання різних функцій в одному пристрої досить зручно і менш громіздко на зброю. Так само великий плюс суміщених прицілів (Combo) - це можливість використання тільки однією виносний тактичної кнопки як би для різних пристроїв суміщених в одному. Наприклад, тактичного ліхтаря і лазерного целеуказателя, в залежності від режиму роботи виставленого на COMBO - це дуже зручно!

Бажаємо Вам приємної полювання або спортивної стрільби а так само сподіваємося, що дана стаття змогла якщо не навчити Вас чогось нового то хоча б допомогла систематизувати основні поняття про сучасних прицілах їх типах і використанні. Спасибі і до нових оглядів та статей на сторінках блогу інтернет магазину 070.

https://070.com.ua

Щербаков Володимир

-5%
Знижка на першу покупку!
При підписці на акційну і новинну розсилку
MONITORING